Każdy obywatel UE ma wpływ na jej kształt i kierunek rozwoju Wspólnoty. Problemem jest brak świadomości praw, czy też możliwości, który niekiedy wynika z tego, że Unia jest czymś naturalnym, a równocześnie po macoszemu traktowanym przez system edukacji. O prawach wyborczych z uczestnikami warsztatów Unia Europejska w praktyce rozmawiała Marta Witkowska, profesorka Uniwersytetu Warszawskiego, ekspertka Komisji Europejskiej Team Europe Direct.
Wpływ na kształt i funkcjonowanie wspólnoty jest jednym z podstawowych praw każdego obywatela Unii Europejskiej. Prawo do wolnych wyborów oznacza możliwość wybierania i bycia wybieranym. Ale za faktem czynnego czy biernego uczestnictwa stać musi poczucie podmiotowości, poczucie sprawczości, co z kolei wymaga wiedzy i zrozumienia procesów, w których każdy z nas ma prawo uczestniczyć. Marta Witkowska, profesorka Uniwersytetu Warszawskiego, ekspertka Komisji Europejskiej Team Europe Direct, rozmawiała o tym z uczestnikami warsztatów Unia Europejska w praktyce.
Projekt współfinansowany przez Komisję Europejską w ramach Projektu „Building Bridges - Civic Capital in Local Communities”, realizowanego ze środków programu CERV finansowanego ze środków Komisji Europejskiej w ramach programu „Obywatele, Równość, Prawa i Wartości” na lata 2021 – 2027.