Nowa Europa Wschodnia

Poezja białoruskiego protestu

Episode Summary

Poezja jest gestem chwili, zapisem emocji, reakcją na doświadczenie opresji. To poezja skanalizowała duża część buntu i gniewu podczas antyłukaszenkowskich protestów latem 2020 roku po kolejnych sfałszowanych wyborach prezydenckich. Wiersze zaczęli pisać nie tylko poeci – również urzędnicy, prawnicy oraz internauci. Ich poezja buntu funkcjonowała głównie w sieci, w literackim podziemiu, dlatego że oficjalny obieg, kontrolowany przez reżim, nakładał cenzurę na treści poruszające skalę łamania prawa, nadużyć i zbrodni. Najważniejsi białoruscy poeci po 2020 roku zostali emigrantami. Żyją teraz w Polsce, Litwie, Niemczech. O politycznej i społecznej roli poezji białoruskiego przebudzenia mówi dr Natalia Rusiecka, literaturoznawczyni z Wydziału Filologicznego UMSC w Lublinie, w rozmowie z Bartoszem Pankiem.

Episode Notes

Projekt "Wspieramy Białoruskie Przebudzenie" został dofinansowany przez Fundację Solidarności Międzynarodowej w ramach polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP kwotą 142 000 zł.

Publikacja wyraża wyłącznie poglądy autora i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.